Зад. 3 Устно общуване писмено общуване
Покупка в магазин четене на книга
На преглед при лекаря учебен час (когато пишем в тетрадките)
Игра на улицата
Обяд у дома
Разговор по телефона
Учебен час
Зад. 4 Децата обичат да гледат телевизия ( = телевизионни предавания). Българската национална телевизия (= средство за масово осведомяване) ще представи горещите политически новини. Чрез средствата за масово осведомяване се ориентираме в потока от новини за най-важните събития на деня. Днес денят е слънчев и горещ.
Изреченията са свързани граматически, но не и смислово.
Въпреки общите думи в първото и второто изречение (телевизия - телевизия), във второто и третото (новини - новини) и в третото и четвъртото (деня – денят) не можем да говорим за текст, защото липсва смислово единство, в еднаквите думи е вложен различен смисъл.
Думите са поставени в различен контекст и означават различни неща.
Контекст – Завършено изречение или откъс от речта, чрез който е възможно да се разбере смисълът на отделната дума. Пример: Иван води отбора най-добре; По урвите се стичаха мътни води.
Зад. 5 Имало едно време един цар. Той (= царят) бил много тъжен, защото неговата дъщеря (= дъщерята на царя) никога не се смеела. Напразно мнозина се опитвали да върнат усмивката ú(= усмивката на дъщерята на царя). Владетелят (= царят) бил готов да даде половината си царство на онзи знатен момък, който (= онзи знатен момък) накара младата принцеса (= дъщерята на царя) да се засмее от все сърце.
♦ Изреченията в текста са свързани граматически и смислово чрез:
Местоимения синоними
· той (лично местоимение) владетелят
· ú (притежателно местоимение) младата принцеса
• който (относително местоимение) знатен момък
Вж. Местоимение, Синоними