Мека сричка – Сричка, в чийто състав влизат меки съгласни или предните гласни е и и, се нарича мека сричка.
♦ Меки са сричките, които съдържат е, и, ю, я, ь:
• съдържа звуковете е, и (петък, чист, училище);
• буквите ю, я след съгласен звук (люляк; лято; дюни);
• ь (Кольо, фотьойл, шофьор)
Сравни с Твърда сричка
Меки съгласни – Съгласните, които се изговарят при по-голямо повдигане на средната част на езика към твърдото небце, са меки.
Кажи наглас думите лупа и люляк, като се съсредоточиш върху мястото на езика спрямо небцето, и ще усетиш, че по различен начин произнасяш звука л. Това е така, защото в думата лупа л е твърд съгласен звук, а в думата люляк е мек съгласен звук. Тази мекост е означена с буквата ю. Вж. Звук и буква
♦ Меки са съгласните звукове, след които стоят буквите ь, ю, я (гьол, грях, любов).
♦ Й е винаги мек съгласен звук.
Местоимение – Вж. Местоимение
Местоименни наречия – Вж. Наречие
Многозначност на думата – Свойството на думата да има няколко свързани помежду си смислови значения се нарича многозначност. По-голяма част от думите в даден език са многозначни. В речниците многозначните думи се отбелязват с поредни цифри в рамките на една статия. Омонимите се отбелязват с горен индекс в различни статии.
♦ Думата изучавам има 4 значения: изучавам 1. Получавам знания и сръчности, достигам нещо чрез учене. Изучавам занаят. 2. Посредством наблюдения; съпоставяния и пр. получавам знания; проучвам, изследвам. Изучавам болест. 3. Давам някого на училище. Изучих сина си. 4. Запознавам се, разбирам. Изучих града.
Вж. - Страница 76, зад. 56; - Страница 74
Морфема – Най-малката значеща част в състава на думата се нарича морфема.
♦ Според мястото, което заемат в думата, и според значението си морфемите биват: корен, представка, наставка, окончание и определителен член.
♦ Според това дали служат за образуване на нови думи, или на различни форми на думата, морфемите биват словообразувателни (представка и наставка) и формообразувателни (окончание и определителен член).
Как се прави морфемен анализ на думата, можете да видите в раздела Части на речта, макар че морфемите се изучават от лексикологията.
Морфемен анализ – определяне на строежа на думата (от какви морфеми се състои)
Морфология – вж. Морфология
Морфологичен анализ – вж. Морфологичен анализ
Мото = Епиграф – вж. Мото