Зад. 28 Отг. Г)
Не е вярно, че книжовният език и диалектите имат еднакви функции. Диалектът е разновидност на българския език, която се използват в даден регион, а книжовният език е официална, представителна, общозадължителна форма на езика.
Зад. 29 Отг. В)
Диалект е термин от езикознанието.
Зад. 30 Отг. Б)
Синтаксисът изучава изречението. Когато говорим за съюзно, безсъюзно, съчинително или подчинително свързване, имаме предвид свързването на думите в изречението и затова тези термини принадлежат на синтактичната терминология.
Зад. 31 Текстовете са близки по тема (и в двата се говори за телевизора). Различават се по своето предназначение и начина, по който са изградени.
Текст А е откъс от художествено произведение и ни представя един особен поглед. Текстът не само е интересен, той предизвиква емоции (учудване, смях) и ни кара да се замислим колко относителни са нещата в живота – един обикновен за нас предмет (като телевизора) е непознат за Карлсон и той го оприличава на буркан.
Текст Б е научен текст и ни представя характерните белези на телевизионния приемник. Няма за цел да предизвика емоции, а да ни даде знания.
Зад. 32 буркан – стъклен съд с широко гърло за компот, сладко и др.;
устройство – думата е многозначна: 1. Техническо съоръжение, механизъм (телевизор); 2. Уредба, строй, ред (държавно устройство); и др.
Зад. 35 Казаното отразява личното мнение на автора. Текстът се нуждае от редактиране, защото е написан неграмотно.
Грешно написани думи:
• четът (вм. четат)
• някой (вм. някои)
• със писане (вм. с писане)
• изкаш (вм. искаш)
Двоеточието е знак, който отделя части вътре в изречението и след него се пишe малка буква, а отделните изброявания в случая могат да бъдат отделени с точка и запетая (;) или тирета пред всяка част.
Зад. 36 Усмивка предизвиква преносната употреба на думата габровец . Не жител на гр. Габрово,а стиснат човек, който вероятно толкова е икономисвал от храната на крокодила, че той не е могъл да порасне повече от едно гущерче.
Многоточието означава недоизказаност и засилва комичния ефект от анекдота.