Зад. 9 Сложно изречение (родово понятие); сложно съчинено изречение (видово понятие)
Зад. 10 Схемата представя две прости изречения, свързани съчинително със съюза а. Пример от текста: Целият таван беше боядисан червено, а ръбовете на всички сводове бяха като обшити с широки шарки на стройни геометрични фигури и със златна боя.
Зад. 11 Сложно съчинено разнородно е изречението:
С 1, 2, 3, 4 са означени простите изречения в състава на сложното.
(1)Изписани и нашарени бяха и високите стени на залата, (2)но през светлината от редицата прозорци шарките прозираха загаснали, (3)меко сияеше злато, сребро, мед,(4) проблясваха гледжосани тухли и скъпи разноцветни камъни.
(1)-------------- , (2) но ----------------- , (3)------------------ , (4)--------------------- .
Третата и четвъртата запетая отделят еднородните части злато, сребро ,мед.
Зад. 12 Иван гледаше филма и учеше по математика. Изречението е сложно съчинено съединително. По цел на общуване изречението е съобщително и затова завършва с точка.
Пред съюза и, употребен еднократно, не се пише запетая.
· Ще изляза, но няма да се бавя. Изречението е сложно съчинено противоположно. Пред съюза но се пише запетая. По цел на общуване изречението е съобщително и затова завършва с точка.
· Ще отидем на кино или ще се разходим в парка. Изречението е сложно съчинено разделително. По цел на общуване изречението е съобщително и затова завършва с точка.
Пред съюза или, употребен еднократно, не се пише запетая
Зад. 13 В текста на Елин Пелин първото изречение е сложно съчинено съединително; второто е просто; третото е сложно съчинено разделително (от две действия се извършва само едното); четвъртото е сложно съчинено съединително; петото – сложно съчинено противоположно.
(1)Тя често го заговаряше, (2) но той мълчеше.
(1)---------------------- , (2) но ------------------------- .