Страница 97

 

Зад. 7 Падаше чудна лятна нощ, прохладна и свежа. Безкрайното тракийско поле потъваше в мрака, сякаш изчезваше, и се предаваше на дълбока почивка под монотонния напев на жаби и щурци. Мир и ведрина повяваха от дълбокото звездно небе. Земята отваряше страстните си гърди и замираше в наслада. (Елин Пелин)

падам  несв. вид; пътъвам  несв. вид

Трансформацията на текста в минало несвършено време налага промяна на вида на глаголите от свършен в несвършен вид, защото глаголите от несвършен вид са съвместими с минало несвършено време. Действията в този случай са представени в процес на развитие.

 

Зад. 8 В прекрасния си разказ "Косачи"  Елин Пелин е използвал минало свършено време. Интересно е, че в едно изречение той използва глаголна форма  в единствено число, въпреки че има еднородни подлози, които изискват множествено число: Мир и ведрина повея от дълбокото звездно небе. Създава едно особено усещане за цялостност и завършеност.

Разказът "Косачи" е един от най-хубавите в нашата литература, а описанието на чудната лятна нощ трудно се забравя.

 

Зад. 9 Текст А е описание  събитията са представени като основни.

           Текст Б е повествование  събитията са представени като съпътстващи едновременни.

 

Зад. 10 Веднъж Пипи отиде до града и им купи ябълки, портокали и бонбони. Сложи всичко в една кошница и върза на дръжката дълго въже. После господин Нилсон се изкатери горе с края на въжето, а Томи му отвори прозореца и издърпа кошницата.

 

Зад. 11 Момчето, което разказва за книгата, използва системата от преизказни глаголни форми (се разболял, открил и др.).

                 Преразказ на разказа на момчето с основно сегашно време:

             Капитанът на космическия кораб се разболява, главният инженер открива повредата, механикът прави ремонт на кораба. После стигат до Зелената планета. Там обаче няма вода за пиене, а космонавтите не са взели достатъчно и ще умрат от жажда. Накрая обаче изобретяват някаква апаратура, завъшват експедицията и се връщат благополучно.